Onze favoriete nieuwe werkvormen van 2025

December 2025, Lisa Unlandt

 

Als er iets is wat we bij STORMPUNT verzamelen, dan zijn het wel toffe werkvormen. Naast onze klassiekers proberen we geregeld nieuwe uit. Want juist door te experimenteren en te vernieuwen, ontdekken we de leukste pareltjes! En ja: die vinden we te leuk om niet te delen. Dus vroegen we ons team naar de favoriete nieuwe werkvormen van 2025. In deze blog delen we ze met jou, zodat je in 2026 met een frisse dosis inspiratie in je eigen sessies kunt gebruiken. Komen ze!

 

#1 In de schoenen van

De favoriet van Sonja

 

Werkvorm in de schoenen van

 

Bij het verkennen van een vraagstuk zijn andere perspectieven een wondermiddel om tot nieuwe inzichten en ideeën te komen. “Ik vind ‘in de schoenen van’ fantastisch. We ontwikkelden ‘m voor een sessie bij gemeente Tilburg en zetten ‘m ook in bij het ontwikkelen van de visie op een proactieve dienstverlening voor BZK. Daarbij trek je (figuurlijk) even de schoenen aan van een ander, als je met een vraagstuk aan de slag gaat. Dat helpt om zo’n vraagstuk van een andere kant te bekijken en het is een ludieke manier om belangrijke stakeholders niet te vergeten. En óók als de persoon die bij de schoenen hoort je geen inspiratie geeft, dan doen de schoenen dat soms wel. Twee in één dus!”.

 

Zo doe je ‘m:
  1. Neem als facilitator een bak met verschillende soorten en maten schoenen mee. Denk aan nette schoenen, sneakers, hakken, bergschoenen… Als het maar een divers geheel is.
  2. Laat deelnemers een schoen kiezen en hen de schoen observeren. Fantaseer samen van wie deze schoenen zouden kunnen zijn. Denk aan leeftijd, geslacht, woonplaats, werk, normen en waarden.
  3. Verplaats je vervolgens in de persoon die bij de schoen hoort – de schoen hoeft niet letterlijk aan – en kijk naar het vraagstuk. Wat voor advies zou deze persoon jullie geven? Hoe kijkt deze persoon hier tegenaan? En wat heeft deze persoon nodig? Zo kom je snel tot vernieuwende inzichten.

 

Werveltip:

Denk als facilitator van tevoren even na over stakeholders die er daadwerkelijk kunnen zijn. Zo kun je tijdens de sessie de schoenen koppelen aan relevante stakeholders. Dat maakt de werkvorm niet alleen leuk, maar ook nuttig.

 

#2 Persoonlijke talentenpaspoort-spellen

De favoriet van Brechje en Marinke

 

Favoriete nieuwe werkvorm: talentenpaspoort

 

Brechje: “Spellen niet alleen leuk, maar ook nuttig maken? Dat lukt sowieso met een persoonlijke talentenkaart. We hebben deze werkvorm begin dit jaar ingezet bij gemeente Deurne en later ook bij een managementconferentie van UWV. Het doel was om collega’s beter te leren kennen en inzicht te krijgen in ieders talenten, zowel zakelijk als privé. Want bijvoorbeeld talenten die worden ingezet bij vrijwilligerswerk, werken ook zakelijk door. In beide gevallen was het een groot succes!”

 

Zo doe je ‘m:
  1. Deze werkvorm werkt fysiek lekkerder dan online, dus maak een tof paspoort-format en print voldoende paspoorten. Bij onze variant kwam erin terug welke talenten iemand al voluit inzet, welke talenten iemand meer wil inzetten, wat energiegevers en -vreters zijn en welke ‘vrijetijdstalenten’ relevant kunnen zijn in het werk.
  2. Geef deelnemers de tijd om het paspoort in te vullen. Zorg dat je pennen en stiften paraat hebt.
  3. Vervolgens zetten wij verschillende spellen in om over het talentenpaspoort in gesprek te gaan. Zoals een gecustomized kwartet, met per deelnemer vier kaartjes met talenten per persoon.
  4. Pluk de vruchten nog lang na de sessie: door deze werkvorm weten deelnemers veel beter van elkaar waarvoor je bij wie moet zijn.

 

Werveltip:

Je maakt deze werkvorm extra leuk door te zorgen dat je een polaroidcamera klaar hebt liggen. Daarmee maak je dan ‘pasfoto’s’ die mensen gelijk op hun paspoort kunnen plakken. Picture perfect!

 

 

#3 Connecties leggen met een bol wol

De favoriet van Wieteke en Marjolein

 

Favoriete nieuwe werkvorm met bol wol

 

Wieteke: “Een topper! Dat vind ik de werkvorm die we ontwikkelden op basis van het DIN-model voor een sessie bij gemeente Valkenswaard. De uitdaging: de duurzaamheidsvisie doorvertalen naar doelen en activiteiten. Klinkt overzichtelijk? In een grote gemeente met tal van samenwerkingspartners en spelers stapelen die activiteiten zich héél snel op. En dan is het superbelangrijk dat je als medewerker weet wie er werkt aan wat en of het iets met jou te maken heeft. Zo weet je wie je kunt benaderen en welke activiteiten samenhangen met een project waarvoor jij verantwoordelijk bent. Dat overzicht is cruciaal om effectief aan de slag te gaan. En precies daarin bracht deze werkvorm helderheid.”

 

Zo doe je ‘m:
  1. Zet alle doelen en activiteiten op kaartjes, bijvoorbeeld blauwe kaartjes voor de doelen en rode voor de activiteiten, en plak ze op een hele grote brownpaper.
  2. Laat deelnemers per doel aan elkaar presenteren welke activiteiten eronder hangen. En denk je als toehoorder “hé, dat heeft iets met mij te maken”? Maak daar dan even aantekeningen van.
  3. Geef deelnemers draden van touw of wol en laat ze letterlijk verbindingen leggen tussen de doelen en activiteiten waar samenhang in zit. Dat helpt in het koppelen van de juiste personen, het stellen van (gezamenlijke) prioriteiten en het aanscherpen van doelen en activiteiten.
  4. Zie hoe de magie ontstaat! Wieteke: “Ineens was de samenhang zichtbaar en voelde het echt als een gezamenlijk plan. Het gaf energie door lekker fysiek bezig te zijn met plakken, draden spannen en kaartjes aanpassen.”

 

Werveltips:

Zelf aan de slag met deze werkvorm? Dan hebben we nog een paar tips. Neem allereerst voldoende blanco kaartjes mee voor aanpassingen. Gebruik verschillende kleuren kaartjes voor hoofddoelen, subdoelen en inspanningen, zo hou je het overzichtelijk. En tot slot: gebruik touw of wol voor het leggen van verbanden in plaats van stiften. Wol kun je mooi weer verleggen als dat nodig is.

 

#4 AI Dream team

De favoriet van Esther

 

Favoriete nieuwe werkvorm van 2025: AI dreamteam

 

Dit jaar deden we veel hackathons, zowel bij BZK, de gemeente Tilburg als GGD Hart voor Brabant. In één dag verken je diverse thema’s en vraagstukken, bedenk je concrete oplossingen én werk je die uit tot pitches. Dat geeft echt veel energie. Binnen die hackathons gebruiken we een flinke berg werkvormen, zoals de nieuwe favoriet van Esther: “ik ben fan van het AI Dream Team. Daarin gebruik je AI als een vraagbaak, maar wel een afgebakende versie. We maakten een custom GPT. Tijdens de hackathon konden deelnemers hierdoor tientallen wetenschappelijke publicaties gebruiken zonder al die honderden pagina’s te lezen. Een mooi startpunt voor het gesprek over de thema’s waar we mee aan de slag gingen.”

 

Zo doe je ‘m:
  1. Verzamel onderzoeken en documenten waarvan je wilt dat deelnemers eruit kunnen putten. En bedenk een aantal vragen die de chat straks aan je deelnemers laat stellen.
  2. Bouw een Custom GPT. Dat kun je zien als een chat met ChatGPT, waarin je het model hebt getraind met specifieke documenten, kennis en instructies. Daardoor kan het reageren in een gepersonaliseerde stijl en informatie leveren die relevant is voor een bepaalde context. Online kun je veel instructies vinden. De eerste keer is even priegelen, maar daarna spreekt het redelijk voor zich.
  3. Zorg voor heldere instructies voor de deelnemers, laat hen een laptop meenemen naar de sessie en zorgen dat ze een (gratis) ChatGPT account hebben.

 

Werveltip:

Zijn je deelnemers niet erg digivaardig? Geen zorgen. Juist met een custom GPT kun je lastig de mist in gaan. Je beantwoordt als het ware vragen zoals je ook op een old school ideeformulier zou doen, alleen dan heb je de mogelijkheid om er gemakkelijk relevante informatie bij op te zoeken. Voor wie het televisieprogramma kent: een soort ‘2voor12 light’. En zorg dat je zelf rondloopt om eventuele onzekere deelnemers even op weg te helpen.

 

#5 Sjerpen

De favoriet van Bram

 

Favoriete nieuwe werkvorm: sjerpen

 

“Mijn favoriet was het inzetten van sjerpen bij de trainee-hackathon van Regio Rivierenland. In twee dagen bedachten ze ideeën om jonge ambtenaren langer te binden en boeien. In vier duo’s pitchten ze vervolgens hun favoriete uitgewerkte ideeën aan afgevaardigden van de verschillende gemeentes. Met een glansrol voor de sjerpen: die gaven toehoorders de mogelijkheid om ideeën te adopteren en kenbaar te maken dat ze deze graag in de praktijk zouden willen (helpen) brengen.”

 

Zo doe je ‘m:
  1. Zorg voor evenveel verschillende kleuren aan sjerpen, als dat er ideeën/teams zijn. En van elke kleur voldoende stuks.
  2. Geef tijdens de pitches duidelijk aan welke kleur bij welk idee hoort. Laat de teams een sjerp van hun kleur dragen bijvoorbeeld.
  3. Word een toeschouwer enthousiast van een gepitcht idee? Dan steekt diegene diens hand op en krijgt ‘ie van de ideebedenker een sjerp in corresponderende kleur. Huppakee, het idee is geadopteerd!
  4. Alle ideeën gepitcht? Dan komt het praktische nut naar voren: bij de aansluitende borrel wisten trainees gelijk bij wie ze even moesten gaan babbelen om contact te leggen om hun idee verder te brengen. Zorg dus voor een netwerkmomentje na afloop.

 

Werveltip:

Eén geadopteerd idee per persoon? Nee joh! Idee-adopteer erop los en verzamel alle kleuren van de regenboog. Een idee kan dus door meerdere personen geadopteerd worden. En een persoon kan dus ook meerdere ideeën adopteren. Da’s een doordenkertje hè? Maar de bottom line: zorg dat je voldoende sjerpen op zak hebt.

 

Tot slot

Hatsa! Vijf mooie werkvormen waar we als team heel blij van worden. En jij hopelijk ook! We wensen je alvast een creatief nieuw jaar, vol met toffe werkvormen die niet alleen leuk klinken, maar ook zorgen voor concreet resultaat.

Wil je meer toffe werkvormen leren toepassen?

 

Doe dan mee aan onze training Faciliteren met Impact. In drie dagen leer je alle ins en outs om als facilitator een creatieve sessie van A tot Z te begeleiden, inclusief héél veel pakkende werkvormen.